Aukcje usług prawnych
Odpowiedz na kilka pytań, aby Twoje zlecenie trafiło do najlepszych specjalistów w danym obszarze. Negocjuj najlepsze stawki.
Alimenty na dziecko
Alimentami na dziecko są świadczenia mające na celu zapewnienie uprawnionemu dziecku koniecznych środków utrzymania. Alimenty ustala się za pomocą umowy zawartej między rodzicami przed notariuszem, wskutek zawarcia przed sądem ugody lub na drodze orzeczenia sądowego. Usługi prawne w tym zakresie obejmują ogół czynności związanych z prowadzeniem sprawy alimentacyjnej, przede wszystkim złożenie pozwu, reprezentacja przed sądem, a także dalsze czynności, takie jak następcze podwyższenie czy też obniżenie alimentów.
Co to są świadczenia rodzinne?
Świadczenia rodzinne to świadczenia pieniężne, które przysługują rodzinom w ramach pomocy społecznej.
Co wpływa na rozmiar obowiązku alimentacyjnego?
Rozmiar obowiązku alimentacyjnego zależy od zdolności zarobkowych i majątkowych rodziców, nie tylko od ich rzeczywistych zarobków.
Czy dziecko ma prawo do równej stopy życiowej z rodzicami?
Tak, dziecko ma prawo do równej stopy życiowej z rodzicami, zarówno wtedy, gdy żyje z nimi wspólnie, jak i wtedy, gdy żyje oddzielnie.
Czy obowiązek płacenia alimentów ulega ograniczeniu, jeśli zobowiązany zarabia mniej, niż wynikałoby to z jego zdolności zarobkowych?
Nie, obowiązek płacenia alimentów nie ulega ograniczeniu, gdyż zobowiązany powinien osiągać dochody adekwatne do swoich zdolności zarobkowych.
Czy rodzice są zobowiązani do zapewnienia dziecku warunków materialnych odpowiadających ich własnym?
Tak, dziecko ma prawo do równej stopy życiowej z rodzicami, a rodzice powinni zapewnić mu warunki materialne odpowiadające tym, w jakich żyją sami.
Czy wysokość alimentów zależy tylko od zarobków zobowiązanego do alimentacji?
Nie, wysokość alimentów zależy również od zdolności zarobkowych i majątkowych zobowiązanego do alimentacji. Zdolności zarobkowe to zdolności, umiejętności i wykształcenie danej osoby, które pozwalają jej osiągać określone zarobki. Zdolności majątkowe to pożytki, jakie może dostarczyć posiadany przez danego rodzica majątek. Osoba z niskimi dochodami może mieć obowiązek płacenia alimentów, jeśli jej zdolności zarobkowe predestynują ją do osiągania wyższych zarobków.
Czy zobowiązany do płacenia alimentów może odwołać się od wyroku sądowego?
Tak, zobowiązany do płacenia alimentów może odwołać się od wyroku sądowego, ale tylko wtedy, gdy istnieją ku temu ważne przesłanki.
Ile trwa sprawa w sądzie?
W zależności od wydziału, miejscowości i szczebla sądu sprawy sądowe trwaja w chwili obecnej od pół roku do kilku lat.
Jakie potrzeby dziecka obejmuje obowiązek alimentacyjny?
Obowiązek alimentacyjny obejmuje potrzeby dziecka, zarówno materialne, jak i niematerialne, które zapewnią mu godną egzystencję, takie jak wyżywienie, mieszkanie, odzież, higiena osobista, leczenie w razie choroby, kulturalne i hobby, kontynuowanie nauki i szkolenia ogólnego i zawodowego.
Jakie potrzeby dziecka powinny być zaspokojone przez rodziców poprzez płacenie alimentów?
Potrzeby dziecka obejmują potrzeby fizyczne, duchowe oraz środki wychowania dające możliwość kontynuowania dalszej nauki.
Jakie świadczenia nie wpływają na zakres obowiązku płacenia alimentów?
Świadczenia z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego podlegające zwrotowi przez zobowiązanego do alimentacji, świadczenia, wydatki i inne środki finansowe związane z umieszczeniem dziecka w pieczy zastępczej, świadczenie wychowawcze, świadczenia rodzinne oraz rodzicielskie świadczenie uzupełniające.
Kto ma obowiązek płacenia alimentów?
Obowiązek płacenia alimentów mają rodzice dziecka, którzy nie żyją razem z dzieckiem.