Kontakty z dzieckiem i władza rodzicielska
Podczas orzekania o rozwodzie bądź separacji, sąd ustala również zakres władzy rodzicielskiej oraz kontakty rodziców z dzieckiem. Ustalenie takich kontaktów poza wyrokiem sądowym może odbyć się również na drodze porozumienia między rodzicami lub ugody sądowej albo zawartej przed mediatorem. Zdarza się, iż jeden z rodziców utrudnia drugiemu kontakty z potomstwem, w takiej sytuacji możliwe jest dochodzenie prawa kontaktu z dzieckiem przed sądem. W przypadku utrudniania kontaktów z dzieckiem sąd może wymierzyć odpowiednią sankcję. Kancelarie zajmujące się zakresem prawa rodzinnego oferują kompleksową pomoc prawną w zakresie kontaktu z dzieckiem i władzy rodzicielskiej, w skład której wchodzi m.in. zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem, wniosek o ustalenie takich kontaktów oraz ich zakresu czy pomoc w egzekwowaniu uprawnień przysługujących z tytułu posiadania władzy rodzicielskiej.
Kontakty z dzieckiem to możliwość spotkania się, porozumiewania lub utrzymywania kontaktu z dzieckiem przez osobę bliską, w tym rodzica, mimo że dziecko mieszka z inną osobą, np. drugim rodzicem, opiekunem prawnym czy w pieczy zastępczej.
Jeśli drugi rodzic nie realizuje ciążącego na nim obowiązku kontaktów z dzieckiem, nie interesuje się jego losem i nie spotyka z małoletnim, może to stanowić podstawę dla ograniczenia lub pozbawienia rodzica władzy rodzicielskiej.
Nie, kontakty z dzieckiem są całkowicie niezależne od władzy rodzicielskiej. Przysługują one bez względu na tę władzę i funkcjonują tak przed powstaniem władzy rodzicielskiej, jak i w trakcie jej wykonywania oraz po jej ustaniu.
Nie, pozbawienie rodzica władzy rodzicielskiej lub ograniczenie tej władzy nie wyklucza automatycznie utraty możliwości realizacji kontaktów z dzieckiem. Tym samym, nawet rodzic pozbawiony władzy rodzicielskiej może wytoczyć powództwo o uregulowanie jego kontaktów z małoletnim.
Tak, sąd opiekuńczy może w pewnych okolicznościach ograniczyć lub zakazać kontaktów z dzieckiem, np. gdy realizacja kontaktów poważnie zagraża dobru dziecka. Sąd może też zobowiązać rodziców do określonego postępowania, np. skierować ich do placówek lub specjalistów zajmujących się terapią rodzinną, poradnictwem lub inną pomocą.
Tak, sposób wykonywania władzy rodzicielskiej przez rodziców ma wpływ na ocenę prawidłowości realizacji kontaktów z dzieckiem. Umożliwia to sankcjonowanie sytuacji, w którym kontakty te, na skutek zachowania jednego z rodziców, są wykonywane w sposób wadliwy, bądź w ogóle nie są wykonywane.