Aukcje usług prawnych
Odpowiedz na kilka pytań, aby Twoje zlecenie trafiło do najlepszych specjalistów w danym obszarze. Negocjuj najlepsze stawki.
Podział majątku wspólnego
Wspólny majątek małżonków może zostać podzielony w trakcie trwania małżeństwa na skutek umowy lub orzeczenia sądowego. Możliwość ta wykorzystywana jest także w przypadku rozwodów. Podziałowi ulega jedynie majątek wspólny małżonków, rzeczy znajdujące w majątku osobistym jednego z małżonków nie wchodzą w przedmiot podziału. Podziału majątku można dokonać w częściach równych lub ustalić wysokość udziału. Zarówno jedne jak i drugie rozwiązanie może nastąpić za pomocą wcześniej wspomnianej umowy lub orzeczenia sądowego.
Czy istnieje uniwersalny wzór wniosku o podział majątku wspólnego?
Nie istnieje uniwersalny wzór wniosku o podział majątku wspólnego. Wniosek taki powinien być przygotowany przez adwokata, który dokładnie określi, co wchodzi w skład majątku wspólnego, jaka jest wartość poszczególnych składników oraz jak ma nastąpić podział majątku.
Czy można dokonać nierównego podziału majątku wspólnego?
Tak, każde z małżonków może żądać ustalenia nierównego podziału majątku wspólnego. Nierówne udziały w majątku wspólnym mogą zostać ustalone przez sąd z ważnych powodów, np. w przypadku rażącego lub uporczywego naruszania przez jednego z małżonków obowiązków wobec rodziny lub długotrwałej separacji zawinionej przez danego małżonka.
Jak dokonać podziału majątku wspólnego po rozwodzie?
Podział majątku wspólnego po rozwodzie może być wykonany na drodze sądowej lub polubownie (pozasądowy). Aby dokonać podziału sądowo, należy złożyć odpowiedni wniosek o podział majątku wspólnego w sądzie rejonowym lub w sądzie okręgowym, jeżeli składany jest równocześnie z pozwem o rozwód.
Jakie są ważne powody ustalania nierównego podziału majątku wspólnego?
Ważnymi powodami ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym są rażące lub uporczywe naruszanie przez jednego z małżonków obowiązków wobec rodziny (m.in. trwonienie majątku, alkoholizm, narkomania, hazard, uporczywy brak przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny.
Kto może dokonać podziału majątku wspólnego polubownie?
Podział majątku wspólnego polubownie może być dokonany przez małżonków lub ich przedstawicieli ustanowionych przez pełnomocników. W takim przypadku podział może być dokonany za pośrednictwem notariusza lub w inny sposób, np. poprzez ustalenie wzajemnych roszczeń i ustalenie sposobu ich zaspokojenia.
Kto może dokonać podziału majątku wspólnego?
Podział majątku wspólnego może być dokonany przez sąd lub na drodze polubownej (pozasądowej). W przypadku podziału sądowego, wniosek o podział majątku wspólnego należy złożyć w sądzie rejonowym lub w sądzie okręgowym, jeśli składany jest równocześnie z pozwem o rozwód.