Umowa majątkowa małżeńska
Umowy majątkowe małżeńskie służą modyfikacji podstawowemu ustrojowi majątkowemu małżonków, jakim jest wspólność majątkowa. Zdarza się, iż pary decydują się na zmianę takiego ustroju ograniczenie lub rozszerzenie takiej wspólności. Polskie prawo rodzinne wyróżnia pięć ustrojów majątkowych: wspólność majątkowa, rozszerzona wspólność majątkowa, ograniczona wspólność majątkowa, rozdzielność majątkowa oraz rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków. Małżeństwom decydującym się na któryś z wyżej wymienionych ustrojów rekomendujemy kontakt z kancelarią specjalizującą się w tym zakresie, w celu profesjonalnego przygotowania takiej umowy.
Umowa majątkowa małżeńska, znana również jako intercyza, to umowa zawierana między małżonkami, która modyfikuje ustawowy ustrój majątkowy, czyli wspólność majątkową. Może ona ustanowić rozdzielność majątkową, wspólność majątkową rozszerzoną lub ograniczoną, a także rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków.
Tak, umowę majątkową małżeńską można zmienić lub rozwiązać w każdym momencie za zgodą obu stron. Wymaga to zawarcia nowej umowy w formie aktu notarialnego, która zastąpi poprzednią. Zmiana lub rozwiązanie umowy może dotyczyć całości lub części ustaleń.
Tak, umowa majątkowa małżeńska musi być zawarta w formie aktu notarialnego, aby była ważna. Notariusz sporządza dokument, który obie strony podpisują w jego obecności, co zapewnia ważność umowy i zabezpiecza interesy obu małżonków.
Tak, umowa majątkowa małżeńska wpływa na dziedziczenie, ponieważ określa, jakie składniki majątkowe wchodzą w skład majątku wspólnego, a jakie w skład majątku osobistego. W przypadku śmierci jednego z małżonków, majątek wspólny jest dzielony, a reszta majątku podlega dziedziczeniu zgodnie z prawem spadkowym.
Umowa majątkowa małżeńska nie wpływa bezpośrednio na obowiązek alimentacyjny między małżonkami. Obowiązek ten wynika z przepisów prawa rodzinnego i opiekuńczego i jest niezależny od ustroju majątkowego. Jednakże sytuacja majątkowa ustalona na podstawie umowy może być brana pod uwagę przy ustalaniu wysokości alimentów.
W zależności od wydziału, miejscowości i szczebla sądu sprawy sądowe trwaja w chwili obecnej od pół roku do kilku lat.
Umowa majątkowa małżeńska, zwłaszcza rozdzielność majątkowa, może znacząco uprościć postępowanie rozwodowe, ponieważ z góry określa, które składniki majątku należą do którego z małżonków. Dzięki temu unika się sporów o podział majątku, co może skrócić czas trwania postępowania rozwodowego.
Zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej może chronić majątek osobisty małżonków, umożliwić swobodniejsze zarządzanie własnymi finansami, ułatwić podział majątku w przypadku rozwodu oraz zabezpieczyć interesy przedsiębiorcy. Może również zabezpieczyć małżonków przed odpowiedzialnością za długi drugiej strony.
Główne rodzaje umów majątkowych małżeńskich to: rozdzielność majątkowa (każdy z małżonków zarządza swoim majątkiem osobistym), rozszerzona wspólność majątkowa (obejmuje także majątek nabyty przed ślubem), ograniczona wspólność majątkowa (wyłącza pewne składniki z majątku wspólnego), oraz rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków (rozliczenie dorobków na koniec małżeństwa).
Zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej, w szczególności rozdzielności majątkowej, może chronić jednego z małżonków przed odpowiedzialnością za długi drugiego. Oznacza to, że wierzyciele mogą dochodzić swoich roszczeń tylko z majątku osobistego dłużnika, a nie z majątku wspólnego lub majątku osobistego drugiego małżonka.
Umowę majątkową małżeńską można zawrzeć zarówno przed ślubem, jak i w trakcie trwania małżeństwa. Jeśli zawrze się ją przed ślubem, obowiązuje ona od dnia zawarcia małżeństwa. Zawarcie takiej umowy w trakcie małżeństwa zmienia ustrój majątkowy od dnia podpisania umowy.